Břečťan


O této rostlině, zvané Hedera, koluje mnoho mýtů. Ty však lze vyvrátit pouhou osobní zkušeností. Břečťan totiž velice snadno můžete množit řízky z větviček, které naleznete někde v přírodě, a většinou se po namočení do vody ujmou. Zasadit je lze do jakékoli půdy, jílovité, písčité, nevadí zásaditější ani kyselejší prostředí. Je to skutečně vhodná rostlina pro začátečníky, velice rychle roste a množí se. Daří se jí v květináčích, můžete ji zasadit i venku jako popínavou rostlinu, která dokáže zastoupit i domovní fasádu. Dobře snáší výkyvy teplot, je stále zelená (v zimě neopadá), prospívá v letních vedrech i v mrazech pod -25 stupňů Celsia.
listy břečťanu.jpg


Fíkus


V přírodě jich existuje několik tisíc druhů, necelá třetina roste v tropických oblastech jihovýchodní Asie (Malajsie a Indonésie), některé v Africe, v Itálii a v Řecku. Mohou být tvarově velice různorodé, převislé, stromové, anebo popínavé. Jejich předností je pohlcovat formaldehyd a cigaretový kouř a z tohoto důvodu je oblíbeným rostlinným druhem v kancelářích. Zároveň je fíkus velice dekorativní a dosahuje mohutného vzrůstu. Je velice nenáročný a snese i neodborné zacházení, pouze je však příliš citlivý na přehnanou zálivku.
list palmy.jpg


Kapradina


Jsou to překrásné dekorativní kousky, které dominují v obývacím pokoji, v pracovně, na terase, v zimní zahradě. Měly by se však pravidelně rosit a častěji zalévat, a pokud je nevystavíte přímému slunci a umístíte je do polostínu, budete se radovat z unikátního živého organismu mnoho let. Všechny kapradiny mají jednu společnou vlastnost, a sice udržují přirozenou vlhkost prostředí, což prospívá lidem zejména v bytech panelových domů s ústředním topením.


Datlová palma


Vděčná a přizpůsobivá rostlinka. Vypěstujete ji snadno i ze semínka, ovšem jednodušší je pořídit si sazenici přímo z květinářství. Poměrně rychle roste a za pět let již můžete mít v pokoji půl druhého metru vysokou palmu. Ideální je jako pokojová dekorace, miluje vyšší teploty vzduchu a vyžaduje pravidelnou zálivku. V letních měsících je vhodné ji občas přihnojovat. Dobře se přizpůsobí i nedostatku světla a nevadí ji ani přímé slunce.